pondělí 6. února 2012

Istanbul: Sultánské paláce

V Istanbulu najdeme sultánských paláců hned několik, pokud nemáte čas navštívit všechny, rozhodně nevynechejte dva nejslavnější: Topkapı a Dolmabahçe.

Každý sultánský palác se skládá ze dvou částí: selamlıku a haremliku. Selamlık je oficiální část paláce vyhrazena reprezentativním účelům, kde sultán přijímal velvyslance a další vzácné zahraniční hosty. Výzdoba těchto prostor měla všechny příchozí ohromit a zosobňovat moc a bohatství panovníka. Zatímco haremlik je ryze soukromá část paláce, kam je všem cizincům vstup zakázán. Sultán byl jediný muž, kterému bylo povoleno prostory harému navštívit. Tuto část paláce střežili černí eunchové.

Když se řekne harém, většina z nás si představí polonahé krasotinky a závidí sultánovi.Ve skutečnosti byl harém místo s přísnými pravidly a jasně danou hierarchií. Vládkyní harému byla sultánova matka, hned pod ní se na společenském žebříčku nacházely sultánovy oficiální manželky - podle koránu smějí být maximálně čtyři - a pod nimi potom sultánovy favority, v podstatě neoficiální manželky. Zbytek tvořily další příslušnice harému a jejich služky. Kromě sultánovy matky žily v harému i sultánovy sestry a dcery, malí princové mohli v harému pobývat jen v dětském věku. Dívky v harému, včetně sultánových manželek byly otrokyně a pocházely ze všech koutů tehdejší Osmanské říše. Původně to byly nemuslimky, protože korán zakazuje zotročit muslima, v harému se ale učily koránu a předcházely na islám. Mezí dívkami panovala velká rivalita, posun na společenském žebříčku byl možný pouze jedinou cestou - zalíbit se sultánovi tak, aby si dívku vybral, strávil s ní noc a ona mu potom porodila syna, stala se tak jeho ženou a adeptkou na matku dalšího sultána a vládkyni harému. V harému tak docházela často k nelítostnému boji mezi jednotlivými dívkami, kdy nebylo výjimkou, že si vzájemně vraždily svoje syny, potenciální budoucí sultány.

Topkapı Sarayı
Vstupní brána paláce Topkapı
Palác Topkapı je nejstarší sultánský palác v Istanbulu. Jeho stavbu započal sultán Mehmed Dobyvatel, který roku 1453 dobyl Konstantinopol. Palác se nachází v blízkosti nejslavnějších památek Istanbulu chrámu Hagia Sofia a Modré mešity. Palác sloužil jako rezidence sultánů až do poloviny 19. století. Tento rozlehlý komplex dnes slouží jako muzeum. Můžete si zde prohlédnout sbírku klenotů, kaftany, do kterých se oblékali sultáni i některé islámské relikvie. Budete mít možnost nahlédnout do sultánovy ložnice a prohlédnout si divan, místo, kde se sultán scházel a radil se svými vezíry. Terasy paláce nabízí krásné výhledy na Bospor a na Zlatý roh.

Co se týká vstupu, ten se celkem prodraží, pro studenty je to okolo 20TL. Pokud ale máte Museum Card, máte vstup zadarmo. Tahle karta se rozhodně vyplatí, vzhledem k tomu, že pro studenty stojí 10 TL na rok, vrátí se vám už při prvním použití.

Vchod do divanu



Výhled na Bospor a Bosporský most
Dolmabahçe Sarayı
Pohled na palác Dolmabahçe z lodi plující po Bosporu
Palác Dolmabahçe, do kterého sultáni přesunuli svoje sídlo v polovině 19. století leží ve čtvrti Beşiktaş přímo u Bosporu. Jako sultánská rezidence sloužil až do zániku sultanátu v roce 1922.  Jeho honosná výzdoba nedává znát, že v době výstavby paláce moc Osmanská říše podstatně upadala. Palác je postaven v evropském stylu a jeho reprezentativní prostory jsou opravdu ohromující. Proslulé je schodiště s křišťálovou balustrádou a obrovská slavnostní síň s křišťálovým lustrem vážícím několik tun vám vyrazí dech. Doteď se v ní konají některé významné státní ceremonie.

Pro Turky je tento palác významný také proto, že zde naposledy vydechl Mustafa Kemal Atatürk, zakladatel moderní Turecké republiky a její první prezident. Postel, na které v roce 1938 zemřel, se nachází v harémové části paláce a je pokryta tureckou vlajkou.

Co se týká praktických informací - do paláce můžete pouze s průvodcem, prohlídky jsou v turečtině a v angličtině a začínají každou půl hodinu. Velmi sympatické je vstupné pro studenty, za pouhou 1 TL (=12Kč) můžete navštívit selamlik i haremlik - ne jenom kvůli tomu jsem tam byla třikrát :)

Labutí fontána před palácem
Brána, kterou směl vcházet jen sultán, dnes jí nesmí projít nikdo
Sultán se mohl vydat na projížďku po Bosporu přímo z paláce

Beylerbeyi Sarayı
Palác se nachází přímo pod Bosporským mostem
Palác Beylerbeyi je v podstatě takový malý bratříček paláce Dolmabahçe. Jeho stavba začala pár let po dokončení paláce Dolmabahçe a architektonicky je mu velmi podobný. Leží na opačné straně Bosporu (té asijské) přesně pod Bosporským mostem a sloužil sultánům jako letní sídlo. Takže když chtěl jet sultán "na dovolenou", naskočil do loďky, nechal se převést na druhou stranu Bosporu, kde se mohl už v Asii cachtat v bazénku u paláce Beylerbeyi :)
Nejzajímavější částí paláce je vstupní uvítací hala, ve které se nachází bazének s fontánou, která v parních letních dnech osvěžovala vzduch. Podívat se můžete i do ložnic sultánových manželek. Stejně jako Dolmabahçe leží i Beylerbeyi přímo u Bosporu, ale zatímco v Dolmabahçe hlídají bránu vedoucí k vodě vojáci a vstup je tam zakázán, v Beylerbeyi panuje uvolněnější morálka a můžete jít až k Bosporu, odkud jsou krásné výhledy.

Ještě něco málo praktických informací. Z evropské části se do paláce dostanete nejsnadněji když pojedete lodí z přístavu Beşiktaş do přístavu Üsküdar - cesta trvá okolo 15min a lodě jezdí každou chvíli - a z Üsküdaru potom autobusem, jednoduše se zeptejte řidiče na palác a on vám i poradí, kde vystoupit, je to pár zastávek. Stejně jako v Dolmabahçe je vstup pouze s průvodcem, provádí se v turečtině a v angličtině.  Vstup pro studenty je pár lir, takže neváhejte a objevujte i méně profláknuté památky :)
Zmenšený Dolmabahçe
Turkyně na výletě


Yıldız Sarayı
Yıldız Sarayı (dalo by se přeložit jako Hvězdný palác) je asi nejopomíjenějším ze sultánských paláců. Byl postaven na sklonku 19. století a jako sídlo sultánů sloužil dvě desetiletí na přelomu 19. a 20.stol. Palác se nachází na kopci nad Bosporem ve čtvrti Beşiktaş  ne příliš vzdálen od paláce Dolmabahçe. Patří k němu velký park a zahrady. Když jsem se tam vydala, byla část paláce v rekonstrukci a připadala jsem si spíš jako vetřelec, protože kromě dalších dvou lidí tam nikdo nebyl. Vybavení paláce (alespoň to, co jsem viděla já) není bůhví jaké terno, ale najde se tam pár zajímavých věcí, například můžete nahlédnout do sultánova hamámu (turecké lázně) nebo si prohlédnout staré kočáry. Hezký je také park s několika kiosky. Pustili mě jenom do jednoho, ale výhled na Bospor, kvůli kterému si ho sultán nechal zbudovat opravdu stojí za to.

Bospor, Dívčí věž a v dáli Princovy ostrovy

Kiosek postavený speciálně kvůli výhledu na Bospor





Žádné komentáře:

Okomentovat